Aktualności

Systemy kontroli dostępu: Jakie są i jakie wybrać?

10 listopad 2016

Można je podzielić na systemy kontroli dostępu ze względu na technologię używaną do ich zarządzania lub też ze względu na rodzaj stosowanej identyfikacji. Każda z tych technologii ma swoje parametry i walory. Jest zatem ważne, aby wiedzieć jakie rozwiązania są dostępne, tak by wybrać system który najlepiej spełni oczekiwania klienta.

Spośród systemów kontroli dostępu można wyróżnić systemy autonomiczne, które nadzorują dostęp do pojedynczych drzwi; systemy rozproszone, zarządzające wieloma drzwami z jednego punktu jednak bez wspólnej magistrali łączącej czytniki; oraz systemy scentralizowane, które umożliwiają sprawowanie kontroli nad bardziej zaawansowanymi funkcjami, wieloma punktami dostępu oraz nad tysiącami użytkowników.    


Systemy autonomiczne

Czy jedyne czego potrzebujemy to aby czytnik otwierał pojedyncze drzwi? Jeśli tak, to w tym przypadku autonomiczny system będzie najlepszym wyborem. Tego typu system pozwoli ci na sprawowanie podstawowej kontroli dostępu. Jest prosty w instalacji i w obsłudze.

 

Dzięki autonomicznej kontroli dostępu, możemy udostępnić użytkownikom wejście poprzez czytnik. W niektórych przypadkach, możemy także podłączyć czytnik do komputera, umożliwiając zarządzanie listą użytkowników oraz uzyskać podstawowy dziennik aktywności systemu.
 

Systemy rozproszone

System rozproszony służy do nadzoru z pojedynczego punktu - wielu drzwi które nie są ze sobą połączone magistralą przewodową. Technologia radiowa (RF) komunikuje ze sobą różne punkty dostępu poprzez kontrolery o zasięgu nawet do 100 metrów.

 

Tego typu system jest szczególnie polecany dla średniej wielkości zabudowy mieszkalnej lub dla przedsiębiorstw, które wymagają wielu punktów kontroli dostępu w różnych lokalizacjach. System rozproszony może mieć nawet do 32 punktów dostępu i nawet do 1000 użytkowników. Rozproszony system kontroli dostępu jest praktycznym i intuicyjnym systemem oferującym możliwość wprowadzenia zmian w prawach dostępu z tego samego punktu. Nie wymaga zdalnego połączenia ani fizycznej instalacji aby dokonać jakichkolwiek zmian w systemie. Systemy rozproszone stają się kompletnym rozwiązaniem dla wjazdów do garaży, dla budynków z wieloma puktami wejścia, jak na przykład pomieszczenia przemysłowe lub usługowe, a także dla systemów kontroli dostępu na dystansach nie pozwalających na połączenie kablowe.

 

 

Systemy scentralizowane

Jeśli chcielibyśmy połączyć wiele punktów dostępu, będziemy potrzebować systemu scentralizowanego. System ten pozwala na zarządzanie dużej i średniej wielkości obiektami o charakterze mieszkalnym, usługowym oraz przemysłowym. Czytniki połączone są dzięki jednemu lub wielu jednostkom centralnym, które zbierają wszelkie informacje powiązane z kontrolą dostępu.

"Systemy scentralizowane pozwalają na połączenie wielu punktów dostępu dzięki jednostce centralnej, odbieranie informacji odnośnie aktywności logowania oraz na korzystanie z dodatkowych funkcji."

 

Scentralizowane systemy kontroli dostępu są skalowalne. Pozwalają końcowemu użytkownikowi czerpać jak najwięcej z systemu kontroli dostępu. Niektóre z korzyści technologii scentralizowanych to między innymi możliwość podglądu dziennika logowania pracowników oraz kontrola bezpieczeństwa użytkowników. Dzięki systemom scentralizowanym możliwa jest również integracja z dodatkowymi funkcjami bezpieczeństwa takimi jak alarmy czy automatyzm. Można także korzystać z dodatkowych funkcji systemu scentralizowanego aby kontrolować pojemność pomieszczeń i lokować poszczególne jednostki.

 

"Żaden system nie jest lepszy od innego. Musimy ocenić, który system najbardziej pasuje do danej przestrzeni."

 

W artykule tym, zobaczyliśmy, że możemy koordynować instalacje kontroli dostępu na wiele sposobów. Żaden system nie jest lepszy od innego. Musimy ocenić indywidualnie każdy przypadek i znaleźć najlepszy system wobec potrzeb końcowego użytkownika. System autonomiczny sprawdzi się przy instalacji zwykłych, pojedynczych drzwi. W przypadku gdy potrzebujemy bardziej zaawansowanych funkcji w budynku, powinniśmy rozważyć instalację systemu rozproszonego lub scentralizowanego. Chcesz poszerzyć swoją wiedzę o systemach kontroli dostępu? Ściągnij teraz nasz nowy informator dla monterów o kontroli dostępu!   

 

Access Control Guide for Installers