Aktualności

Street Art i świadomość ekologiczna łączą siły na ulicach Cancun dięki wsparciu FERMAX

16 listopad 2016

W dniach 4-13 listopada, troje z najlepszych międzynarodowych artystów sztuki ulicznej STREET ART przybyło razem do Cancun w Meksyku po to by stworzyć trzy spektakularne murale i tym samym uatrakcyjnić różne dzielnice miasta, zaktywizować lokalną społeczność i pobudzić świadomość ekologiczną w kwestii czystości oceanów. Inicjatywa, wypromowana przez organizacje ochrony środowiska – Pangea Seed, jest wspierana przez FERMAX, co tym samym jest kontynuacją promowania Street Artu przez firmę.

 

Od początku listopada trzy miejskie ściany w Cancun mogą poszczycić się imponującymi dziełami sztuki stworzonymi przez trzech renomowanych artystów ulicznych: Frenchman Remed  - urodzony w Paryżu w 1978 roku, obecnie mieszka i tworzy w Madrycie, Spok z Madrytu – inspirację do swojego imienia zaczerpnął z popularnego serialu telewizyjnego Star Trek oraz Smithe One z Meksyku – artysta, który z sukcesem łączy Street Art, sztukę rysunku i muzykę. 

 

Streetartowe murale spod ręki Spoka (Hiszpania) i Smithe (Meksyk)

 

Trzy ogromne dzieła otrzymały życie dzięki inicjatywie fundacji Pangea Seed, międzynarodowej organizacji zajmującej się ochroną środowiska morskiego, która to przez dwa lata pracowała nad projektem Sea Walls: Murals for Oceans (ang. Ściany Morza: Murale dla Oceanów). W ramach projektu przenoszą oni morza do miast, budząc świadomość ekologiczną dzięki swoim ogromnym muralom. W 2016 roku akcje w toku tego projektu odbyły się w San Diego (USA), Toronto (Kanada) i Napier (Nowa Zelandia) aż w końcu w Cancun (Meksyk) w dniach 4-13 listopada pozostawiając po sobie niezwykły ślad na ścianach zapełnionych sztuką. Fundacja ta wykorzystuje siłę sztuki aby obudzić świadomość, otworzyć dialog oraz zainicjować globalną zmianę, co jest kluczowe dla niesienia pomocy oceanom – najważniejszym ekosystemom na naszej planecie. 

 

Wspierając tę akcję, Fermax podtrzymuje swoje stanowisko bycia zaangażowanym w rozwój Street Artu, jako fachu, który został doceniony przez firmę wiele lat temu kiedy to zaproszono młodych artystów do przemiany fasady głównego biura firmy w Walencji w ogromny mural o powierzchni 1600 m2. Od tamtej pory budynek siedziby jest międzynarodowym punktem odniesienia dla miłośników Street Artu, a sam Fermax włączył wspieranie tej sztuki do swojej strategii, jako siły napędowej do wspaniałych zmian.   

 

 
Façade Fermax Headquarters (Valencia, Spain)
 

Przez cały 2016 rok Fermax był obecny na najlepszych festiwalach Streetartowych w krajach gdzie silna jest pozycja firmy na rynku. Pierwszym z nich był Paint Your London, wydarzenie dzięki któremu w brytyjskiej stolicy powstało 20 różnych murali w jeden wiosenny weekend. W maju przypadła kolej na Paryż, gdzie firma wspierała Street Art Life!, wystawę znanych prac międzynarodowych artystów w centrum francuskiej stolicy. Niedawno, bo we wrześniu tego roku, w galerii Art Thema w Brukseli, Fermax promował ambitny i niezwykły pokaz zatytuowany Link (otwarty do grudnia 2016). Wzięło w nim udział siedemnastu francuskich artystów, największych pasjonatów na europejskiej scenie streetartowej, którzy odpowiedzieli na wyzwanie postawione przez rzeźbiarza Jaka Espi i udowodnili że Street Art, który rozpoczynał jako sztuka wykraczająca poza dane normy lub nawet jako wywrotowa i ekspresyjna, w końcu została uznana jako forma z ogromnym potencjałem na społeczne przemiany.

 

Pangea Seed Foundation.